Czy polecasz tą atrakcję?
noclegi Ciechocinek - Dom ZdrojowyDom Zdrojowy znajduje się w bardzo atrakcyjnym miejscu, bezpośrednio przy deptaku, dywanach>> noclegi
 
noclegi Ciechocinek - Sanatorium Uzdrowiskowe CHEMIKSanatorium Uzdrowiskowe CHEMIK znajduje się w Ciechocinku na terenie pięknego parku-ogrodu o>> noclegi
 
noclegi Ciechocinek - Szpital Uzdrowiskowy Nr ICiechocinek jest miejscowością uzdrowiskową, a najbardziej znanym uzdrowiskiem w Ciechocinku jest>> noclegi

Ciechocinek - Tężnie

 
CENNIK
Bilet dzienny (wejście jednorazowe) kosztuje 2-4 zł
Istnieje możliwość zakupu biletów 1- lub 2-tygodniowych.
 

W celu wykorzystania występujących w Ciechocinku źródeł solanki, w XIX w. wybudowano 3 tężnie.

Zostały one zaprojektowane przez prof. Jakuba Graffa.
Źródła solankowe były jednak wykorzystywane w tej okolicy już znacznie wcześniej. Już w XIII w. tutejsi mieszkańcy zajmowali się wydobywaniem i warzeniem soli.

Wszystkie 3 tężnie mają łącznie ok 1700 metrów (tężnia nr 1 - 648m; tężnia nr 2 - 719m; tężnia nr 3 - 333m) i pojemność ok 14 000 m3.

Aby wybudować tak potężne tężnie, wykorzystano ok 7000 dębowych bali, które stanowią podstawę całej konstrukcji, na nich wspiera się sosnowo-świerkowa konstrukcja wypełniona tarniną.
Tężnie mają imponującą wysokość ok 16 metrów!.

Solanka do tężni pompowana jest z głębokości ponad 400m. z ujęcia nr 11 (elementem konstrukcji tego ujęcia jest fontanna Grzybek). Następnie solanka jest przepompowywana do tężni. Spływająca po tężniach solanka paruje, a dodatkowo wiatr unosi drobiny wody. W ten sposób powstaje unikalny mikroklimat.

Ciekawostką jest fakt, że tężnie są nie tylko elementem systemu leczniczego ale również bardzo ważnym etapem w produkcji soli. Na tężniach odparowuje z solanki woda i w konsekwencji ilość soli zwiększa się z 9 do 30%. "Zagęszczona" na tężniach solanka przepompowywana jest do warzelni soli.

Ciekawostką Tężni nr 2 (przy ul. Sportowej) jest jedyna w Polsce grota solna w tężni. Zresztą jest to rzecz wyjątkowa nawet na skalę eŭropejską! Grota solna znajduje się wewnątrz tężni, ponad zbiornikiem solanki.
Wejście do groty solnej jest odpłatne. Cena biletu do groty solnej wewnątrz tężni nr 2 kosztuje 2-4zł.
Inną atrakcją tężni nr jest taras widokowy, na którym można wypożyczyć leżak i podziwiać panoramę wchłaniając sprzyjające zdrowiu pierwiastki.27

x
góry
morze
jeziora

Potrzebujesz nowszej wersji Flash Player Kliknij żeby zainstalować
szukaj też w okolicy
pensjonaty, pokoje wille
domki
hotel / motel
agroturystyka
pole namiotowe / kemping
mieszkania / apartamenty
SPA
sanatoria / rehabilitacja
zamki, pałace
schronisko
całoroczny
z łazienką
parking
wyżywienie w obiekcie
ogólnodostępna kuchnia
plac zabaw dla dzieci
teren ogrodzony
TV w pokoju
Internet
klimatyzacja
płatność kartą
akceptujemy zwierzęta
sala bankietowa
sala konferencyjna
ułatwienia dla niepełnosprawnych
basen
wczasy w siodle
narty
wędkarstwo
spływy kajakowe
żeglarstwo
golf
Wybierz przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania.